Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Chemický prvek nebo jen zkráceně prvek je jakákoli z více než 100 známých látek (z nichž 92 se vyskytuje v přírodě, ostatní jsou uměle připravené), které nelze rozdělit na jednodušší látky a které samostatně (jako atomy) nebo v kombinaci (jako molekuly) tvoří veškerou hmotu. Příklady prvků vyskytujících se v tělech živých organismů – včetně lidského těla – jsou kyslík, uhlík, vodík, dusík, vápník, fosfor, draslík, sodík, chlor, hořčík, síra a řada stopových prvků (např. jod, selen, železo či zinek).

Stopové prvky neboli mikroprvky jsou minerální látky, které se v živém organismu – na rozdíl od makroprvků – vyskytují v malém množství (někteří autoři udávají množství nižší než 50 mg stopového prvku na 1 kg hmotnosti). Přesto je nutné přijímat stopové prvky v přiměřeném množství v potravě, aby organismus správně fungoval. Příklady stopových prvků jsou mangan, kobalt, měď, jód a selen, někdy i železo a zinek (ty se však vyskytují v množství o něco větším, proto je někteří autoři mezi stopové prvky nepočítají). Viz také chemický prvek, makroprvky.

Chemická reakce je proces, ve kterém jedna nebo více látek, označovaných jako reaktanty, je přeměněna na jednu nebo více látek, označovaných jako produkty. Příkladem jednoduché chemické reakce je hoření propanu, kdy z jedné molekuly propanu a pěti molekul vodíku (reaktanty) vznikají tři molekuly oxidu uhličitého a čtyři molekuly vody (produkty): C3H8 + 5 O2 → 3 CO2 + 4 H2O Viz také biochemická reakce.

Chemická kastrace je jiný název pro farmakologickou kastraci. Viz také kastrace.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků